În data de 14.11.2012, începând cu orele 10.00, un grup de 23 de elevi ai Colegiului Naţional I.C. Brătianu, însoţiţi de cadre didactice, au vizitat Penitenciarul Colibaşi.
Acestora le-au fost prezentate spaţiile de deţinere, cluburile de activităţi educative, sălile de clasă pentru şcoală, biserica unităţii, atelierele, brutăria şi bucătăria unde se prepară hrana persoanelor private de libertate.
De asemenea, adolescenţii au fost informaţi despre drepturile şi obligaţiile persoanelor private de libertate şi regimurile în care se execută pedeapsa cu închisoarea. Elevii au fost receptivi si au adresat reprezentanţilor unităţii foarte multe întrebări legate de condiţiile de detenţie şi activităţile la care iau parte zilnic cei aflaţi în detenţie.
În încheiere, tinerii liceeni au luat parte la o dezbatere în cadrul programului educaţional Învaţă să spui NU!, program conceput şi desfăşurat de Penitenciarul Colibaşi încă din anul 2007. Activitatea a constat în discuţii cu patru persoane private de libertate condamnate pentru infracţiuni legate de consumul şi traficul de droguri, furt şi înşelăciune, şi a avut ca principal obiectiv reliefarea consecinţelor negative şi pierderile în plan social şi familial ce decurg din comiterea unei fapte penale şi privarea de libertate.
Acţiunea a fost organizată în baza protocolului de colaborare încheiat între instituţia penitenciară şi Colegiul Naţional I.C. Brătianu, elevii liceului respectiv efectuând vizite similare şi în cadrul programelor Şcoala altfel şi O zi în penitenciar.


