Începând de astăzi înotătoarea Alexandra Ciorobea, legitimată la C.S.M. Piteşti va participa la Campionatele Europene de juniori. Acestea au loc în capitala Serbiei, la Belgrad, aregeșeanca făcând parte din lotul național alături de alți șase colegi (trei fete și trei băieți). Piteștiul ar fi trebuit să mai aibe un reprezentant, pe colegul de club al Alexandrei, Laurenţiu Barbu. Deși avea baremul îndeplinit pentru proba de 100 m bras, Federația Română de Natație nu i-a dat acceptul de a face deplasarea. Ciorobea va concura la 100 şi 200 m bras şi la 400 m mixt.
În același timp, începând tot de astăzi, 22 de juniori II ai CSM, vor sări în apă la Campionatele Naționale în bazin descoperit, care au loc Complexul naţional „Lia Manoliu” din capitală. Întrecerile vor avea loc până duminică. Coordonatorul secției de natație a CSM, Iuliu Berca își pune mari speranțe în Robert Glinţă, câştigătorul primului Trofeu „Petre Deac”, la Piteşti, Mădălin Ţugui, Ana Meilă, Alexandra Vâjan sau Bogdan Iordăchescu.


