ArgeșPlusArgeșPlusArgeșPlus
  • Acasă
  • Editorial
  • Politic
  • Stiri
    • Social
    • Cultură
    • Educatie
    • Economic
    • Fapt divers
    • Special
    • Monden
    • National
    • International
    • Una pe zi
    • Galerie Foto
    • Știri cu video
  • Pamflet
  • Sport
  • VIDEO
  • ECHIPA & CONTACT
Citești: Ion Georgescu: Mulți români mor acum în spitale pentru că nu au beneficiat de un astfel de tratament
Font ResizerAa
Font ResizerAa
ArgeșPlusArgeșPlus
  • Acasă
  • Editorial
  • Politic
  • Stiri
    • Social
    • Cultură
    • Educatie
    • Economic
    • Fapt divers
    • Special
    • Monden
    • National
    • International
    • Una pe zi
    • Galerie Foto
    • Știri cu video
  • Pamflet
  • Sport
  • VIDEO
  • ECHIPA & CONTACT
Urmăriți-ne
© Toate drepturile rezervate Argeș Plus TV.
ArgeșPlus > Politic > Ion Georgescu: Mulți români mor acum în spitale pentru că nu au beneficiat de un astfel de tratament
Politic

Ion Georgescu: Mulți români mor acum în spitale pentru că nu au beneficiat de un astfel de tratament

Argeseanul
Actualizat la: 19 octombrie 2021 09:34
Argeseanul
acum 5 ani
Distribuie
2 min.

Ordinul 2.103 emis de Ministerul Sănătății pe 12 octombrie 2021 conține o serie de medicamente pentru tratamentul COVID și pentru prevenirea spitalizării și a deceselor. Dacă acest protocol este bun acum, înseamnă că era la fel bun și în lunile iulie-august – când ar fi trebuit să se achiziționeze medicamentele indicate. Mulți români mor acum în spitale pentru că nu au beneficiat de un astfel de tratament.

Cei care au întârziat să aprobe un astfel de protocol înainte de venirea valului 4 sunt direct responsabili de decesele Covid și de încărcarea sistemului spitalicesc!Ordinul emis de Ministerul Sănătății conține o serie de medicamente precum remedesivir, favipiravir, dexametadonă, anticorpi monoclonali, tocilizumab, plasma de convalescent care anterior fie au fost contestate, fie au fost pur și simplu ignorate de autoritățile responsabile cu gestionarea pandemiei. Ignorarea lor a condus la lipsa achizițiilor acestor produse care astăzi ar fi putut avea un rol esențial pentru reducerea spitalizării și a deceselor.O astfel de variantă terapeutică ar fi trebuit aprobată ca o cale alternativă și complementară față de vaccinare, mai ales în condițiile în care rata de vaccinare era foarte scăzută în România. Este pentru prima oară când un astfel de protocol se publică în Monitorul Oficial, ceea ce naște implicații juridice semnificative. Cei care au suferit forme grave sau familiile celor decedați că nu au beneficiat de acest tratament medicamentos pot solicita daune din partea celor care ar fi trebuit să le asigure tratamentul, transmite într-un comunicat Ion Georgescu, primar al orașului Mioveni.

Recomandări

Nicolae Tudose: PSD a reușit să obțină mai multe măsuri importante pentru creșterea veniturilor populației
Dănuț Bica: „Dăncilă nu va mișca în front, va avea în continuare o atitudine obedientă față de PSD.”
Marian Dörner numit în funcția de președinte interimar al Partidului Verde-Verzii Argeș
Alina Gorghiu, la Conferința de lansare a Platformei Femeilor Deputat din Parlamentul Republicii Moldova
Bogdan Velcescu (deputat AUR): „Somn ușor, Nicușor! În timp ce țara explodează la propriu și la figurat, stai să te gândești ce facem cu binomul SRI-DNA”
Etichete:ion georgescumioveniordin Ministerul SănătățiiPSD Argeș
Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp Email Print
Articolul precedent Toamna aceasta ai grijă de imunitatea ta! Femeile sunt mult mai sensibile în perioadele reci
Articolul următor Restricții de circulație pe Autostrada A1 București-Pitești
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Urmăriți-ne

FacebookLike
YoutubeAbonează-te

Ora Argeșului: Nereguli în administrația de la Popești

Deputatul de Argeș Bogdan Velcescu (AUR) întrebat despre cum va vota partidul său în această seară: ,,Vedem ce iese din oul Kinder, surpriză surprinzătoare”!

Telefonul care promite să reducă dependența de social media: clapetă, funcții esențiale și un design retro

Alina Gorghiu refuză să plece din PNL și atacă decizia conducerii: „Voi merge în instanță”

about us

We influence 20 million users and is the number one business and technology news network on the planet.

ArgeșPlusArgeșPlus
Urmăriți-ne
© Toate drepturile rezervate Argeș Plus TV.

Folosim cookie-uri pentru a-ți oferi cea mai bună experiență pe site-ul nostru web.

Poți să afli mai multe despre cookie-urile pe care le folosim sau să le dezactivezi în .

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Ai uitat parola?

ArgeșPlus
Powered by  GDPR Cookie Compliance
Prezentare generală a confidențialității

Acest site folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în navigatorul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe site-ul nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile site-ului pe care le găsești mai interesante și mai utile.

Cookie-urile strict necesare

Cookie-urile strict necesar trebuie să fie activate tot timpul, astfel îți putem salva preferințele pentru setările cookie-urilor.