Fosta șefă a Agenției de Mediu Pitești, Mariana Ionescu, a fost repusă în funcție, după finalizarea unei părți a anchetei. În urmă cu ceva timp, la Câmpulung a avut loc un incendiu de proporții pe fot platformă Aro, actualmente gazdă a unei firme de colectare și depozitare deșeuri. Garda de Mediu a cerut la vremea respectivă Agenției de Mediu să revizuiască autorizația de mediu a firmei care desfășura activitate în zonă, însă acest lucru nu s-a întâmplat. prin urmare, șefa instituției a fost suspendată din funcție, fără nicio sursă de venit iar locul său a fost luat de către șefa Serviciului Calitatea Mediului, Adriana Croitoru. Anchetele demarate atunci, de către Poliție și DNA, încă nu -au finalizat. Agenția Națională de Protecție a Mediului a declanșat o anchetă internă, a audiat martori și a considerat că până la o concluzie, Mariana Ionescu nu mai poate influența martorii și deci își poate relua vechea funcție până la noi ordine.
Mariana Ionescu a revenit șefă la Mediu
Niciun comentariu


