Alexandru Preda (foto stânga), preşedintele organizaţiei Piteşti a Partidului Mişcarea Populară, s-a dezlănţuit ieri, în cadrul unei conferinţe de presă, împotriva Consiliului Judeţean Argeş, care s-ar face vinovată de faptul că nu a fost în stare să facă demersurile pentru preluarea Vilei Florica, clădire retrocedată în urmă cu ceva timp urmaşilor foştilor proprietari.
,,Judeţul Argeş este condus de nenorociţi şi de oligofreni! Consilierii judeţeni nu au fost în stare să voteze, la ultima şedinţă, o comisie pentru preluarea Vilei Florica! Din această cauză, aceasta ar putea ajunge pe mâna ,,regelui’’ Stănescu sau la familia Bercea, să devină o cârciumă sau altceva… La Consiliul Judeţean avem o gaşcă de imbecili! Un monument istoric nu poate fi lăsat în paragină, mai ales că acolo funcţionează un centru de cultură, cu 100 de angajaţi, care ar putea dispărea în câteva săptămâni! Nici nu contează pentru cei de la CJ că familia Brătianu s-a confundat cu istoria Argeşului şi cu istoria modernă a României,’’ a declarat Preda.


