Oamenii lui Iohannis au scăpat de sub control și pandemia, și economia țării. Deficitul bugetar a crescut în luna septembrie cu 12,5 miliarde de lei și a ajuns astfel pentru primele nouă luni la 67,27 miliarde de lei, 6,36% din PIB, comparativ cu 54,77 miliarde lei (5,18% din PIB) în primele opt luni ale acestui an, se arată într-un comunicat emis de PSD Argeș.
În primele nouă luni ale anului trecut, deci în timpul guvewrnării PSD, deficitul bugetar s-a situat la 26,97 miliarde lei (2,62% din PIB). Creșterea cu 12,5 miliarde de lei în septembrie este cea mai mare creștere lunară a deficitului din acest an și reprezintă, probabil, un record lunar. Sunt date oficiale de la Ministerul Finanțelor condus de către Florin Cîțu. Oare cât timp își vor mai bate joc liberalii de resursele țării, de cetățeni și de mediul de afaceri?


