Săptămânalul Charlie Hebdo a fost din nou amenințată de gruparea Al Qaida, după ce a republicat caricaturile profetului Mahomed. O sută de mass-media au publicat ieri o scrisoare deschisă în care lansează un apel la mobilizare în favoarea libertăţii de expresie, pentru a spijini publicația, scrie AFP.
Directoarea de resurse umane al publicaţiei Charlie Hebdo, Marika Bret, a spus la începutul săptămânii că a trebuit să fie evacuată de la domiciliul său din cauza ameninţărilor considerate serioase. Între timp, are loc procesul – preconizat să dureze până la 10 noiembrie – în cazul atacului asupra redacţiei Charlie Hebdo, soldat cu 12 morţi, la 7 ianuarie 2015.
„După republicarea caricaturilor cu Mahomed la 2 septembrie 2020, Charlie Hebdo a fost din nou ameninţat de organizaţiile teroriste. Ameninţări care constituie o adevărată provocare în plin proces al atentatelor din ianuarie 2015. Ameninţări care merg dincolo de Charlie, întrucât vizează toate mass-media şi chiar pe preşedintele Republicii”, afirmă Laurent Sourisseau, cunoscut sub numele de Riss, directorul Charlie Hebdo, într-o declaraţie pentru France Presse.
„Graţie unei mobilizări istorice a mass-media franceze, care publică împreună astăzi această scrisoare adresată concetăţenilor noştri, dorim să transmitem un mesaj puternic pentru a ne apăra concepţia despre libertatea de expresie dar, dincolo de aceasta, libertatea tuturor cetăţenilor francezi”, explică directorul săptămânalului, care publică această scrisoare pe pagina întâi.
Sursa: Agerpres


