Lucrările la Bazinul Olimpic Pitești, aflat în renovare, au ajuns la jumătate. Primarul Cristian Gentea a anunțat în urmă cu puțin timp într-o conferință de presă că stadiul actual al lucrărilor este de 46%. Edilul a adăugat că a fost schimbat proiectantul și s-a declarat mulțumit de această schimnbare: „Am luat un proiectant care chiar își face treba”.
Legat de costuri, Cristian Gentea a afirmat că 8 milioane jumătate de lei ar mai fi necesari pentru finalizatea lucrărilor. Cum proiectul inițial se referea doar la eficientizarea energetică, au fost identificate lucrări suplimentare, care sunt făcute separat, cu bani din bugetul local, cum ar fi refacerea pardoselilor existente, tencuieli interiioare, vopsitorii interioare, vopsirea întregului tavan și a structurii metalice, refacerea sistemului de ventilație, amenajare exterioară și parcări. În suma menționată de primarul Piteștiului nu intră însă și scaunele, Cristian Gentea afirmând că are o promisiune, pentru a fi primite prin sponsorizare.


