Donald Trump, președintele Statelor Unite ale Americii a fost externat după trei zile de spitalizare, în urma confirmării cu virusul SARS-COV-2. Președintele a fost adus la Casa Albă cu elicopterul, după care acesta a ieșit la balcon, pentru a saluta jurnaliștii, dându-și jos masca pe care purta.
Trump a fost diagnosticat cu noul coronavirus, după ce mai mulți apropiați ai săi au contactat virsul. Într-un mesaj video, președintele a dat de înțeles că că s-a lăsat infectat cu COVID-19. „Îl vom învinge (coronavirus). Vom ieși în față. Ca lider al vostru, a trebuit să o fac. Știam că este periculos, dar a trebuit să o fac.” Trump a mai speculat: „Sunt bine acum , poate sunt imun. Nu știu.”
Sursa: bb.com


