ArgeșPlusArgeșPlusArgeșPlus
  • Acasă
  • Editorial
  • Politic
  • Stiri
    • Social
    • Cultură
    • Educatie
    • Economic
    • Fapt divers
    • Special
    • Monden
    • National
    • International
    • Una pe zi
    • Galerie Foto
    • Știri cu video
  • Pamflet
  • Sport
  • VIDEO
  • ECHIPA & CONTACT
Citești: Cinci ani triști fără marele Nicolae Dobrin
Font ResizerAa
Font ResizerAa
ArgeșPlusArgeșPlus
  • Acasă
  • Editorial
  • Politic
  • Stiri
    • Social
    • Cultură
    • Educatie
    • Economic
    • Fapt divers
    • Special
    • Monden
    • National
    • International
    • Una pe zi
    • Galerie Foto
    • Știri cu video
  • Pamflet
  • Sport
  • VIDEO
  • ECHIPA & CONTACT
Urmăriți-ne
© Toate drepturile rezervate Argeș Plus TV.
ArgeșPlus > Prima Pagina > Cinci ani triști fără marele Nicolae Dobrin
Prima PaginaSpecialSport

Cinci ani triști fără marele Nicolae Dobrin

Argeseanul
Actualizat la: 24 octombrie 2012 22:50
Argeseanul
acum 14 ani
Distribuie
5 min.

În această săptămână, mai precis vineri, se împlinesc cinci ani de când alb-violeţii şi-au pierdut unul dintre cele mai mari simboluri. Răpus mult prea devreme de boală, Nicolae Dobrin, magicianul balonului, a plecat să îi mai încânte doar pe îngeri cu driblingurile sale. A fost plâns pe un stadion neîncăpător, în faţa căruia a dat reprezentaţii pentru ultima dată, de întreaga Românie. A pierdut marele meci cu viaţa într-un moment dramatic pentru FC Argeş. Cu siguranţă că, dacă Dobrin ar mai fi trăit, echipa fanion a judeţului nu se zbătea în anonimat. Au trecut cinci ani în care argeşenii nu au mai cunoscut performanţa. S-au scurs ani trişti de la plecarea Prinţului din Trivale. Povestea frumoasă a formaţiei care s-a încoronat în două rânduri regină a ţării se scrie cu pagini triste de ceva timp. Trecutul glorios este pătat de un prezent fad, şters, în care performanţa este un ţel greu, poate imposibil de atins. FC Argeş a devenit o umbră. Tribunele sunt goale, din Peluză nu se mai aude „Argeşul! Argeşul!” precum altădată. Campioana s-a transformat într-o fantomă. Este o formaţie care a murit, nu mai are suporteri, nu mai are rezultate şi nici contact cu fotbalul de primă ligă. Odată cu Dobrin, Iovănescu, Bebe Barbu, Constantin Cârtrea sau Jercan s-au stins multe speranţe, dar ne-a mai rămas una, aceea că de acolo de sus aceste stele ne vor lumina calea spre un viitor mai bun.

Cronica dezastrului

În aceşti cinci ani, FC Argeş a promovat în Liga I după un sezon 2007/2008 fără greşeală, cu 25 de victorii, 5 egaluri şi patru înfrângeri. Un an mai târziu, sub comanda aceluiaşi Ionuţ Badea, se reuşea o clasare onorabilă, pe zece în primul eşalon. Clubul alb-violet a fost târât în mocirlă în urma celebrului scandal în care a fost implicat patronul Cornel Penescu. Chiar dacă acesta a fost arestat în aprilie 2008 acest fapt nu a împiedicat echipa să obţină rezultate notabile precum victoria în faţa celor de la Rapid cu 1-0, remiza cu Steaua 2-2, sau umilinţa administrată în Trivale bucureştenilor de la Dinamo: 5-2. La finele sezonului, oficialii fotbalului românesc au decis, în înalta lor înţelepciune să retrogradeze pe FC Argeş, chiar dacă instanţa nu luase o hotărâre definitivă în cazul de corupţie al cărui acuzat principal era Cornel Penescu.

De trei ani în Liga a II-a

De atunci şi până acum, clubul este în pribegie în Liga a II-a. În 2010/2011, banca tehnică a echipei a fost preluată de Iordan Eftimie, aceasta după ce Jean Vlădoiu şi Mihai Zanfir au refuzat postul de antrenor principal după ce au condus câteva antrenamente ale băieţilor. FC Argeş a încheiat pe 12, la un pas de retrogradare, după mai multe convulsii în sânul lotului, unii dintre jucători încercând chiar să îşi schimbe antrenorul. Acesta a fost înlăturat la finele sezonului de conducerea clubului, care l-a numit pe Viorel Dumitrescu, tehnicianul cu portarii, în funcţia de principal.

După un parcurs bun în turul de campionat 2011/2012, echipa a avut o evoluţie dezastruoasă în partea a doua a sezonului şi a încheiat cu emoţii pe locul zece, la câteva puncte de retrogradare. Prezentul nu este deloc bun căci FC Argeş ocupă din nou un loc în subsolul clasamentului cu doar şase puncte acumulate din şase partide disputate, iar viitorul nu este nici el deloc roz.

Aceasta este pe scurt cronica anilor în care FC Argeş a rămas fără marele ei simbol. O poveste tristă, ca o zi ploioasă de toamnă. Trec anii, trec sezoanele iar echipa va fi uitată definitiv dacă nu vor fi luate măsuri de redresare. A existat un crâmpei de speranţă o dată cu venirea lui Ionuţ Badea, părea că proiectul este unul serios şi chiar aşa a şi fost. Acum ne mulţumim doar să existăm… Şi atât!

În această seară rece de octombrie, echipa s-a înclinat în fața „Bătrânei Doamne” UTA Arad cu 0-2.  Alb-violeții sunt pe locul 12, cu 6 puncte, două mai multe față de zestrea acumulată de CSM Râmnicu Vâlcea, lantena roșie. Un nou eșec,  o nouă umilință, un nou pas spre anonimat…

Recomandări

FAZA ZILEI: Nicolescu, la CJ
HOROSCOPUL ZILEI-08 NOIEMBRIE
Catedrala Petru şi Pavel din Mioveni a fost sfinţită-Galerie foto
FAZA SERII: Teroristul audio-vizualului
FAZA ZILEI:Pestisorul de aur.
Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp Email Print
Articolul precedent Showroom-ul din faţa liceelor – Bolizii elevilor de bani gata vs. navetişti
Articolul următor Bârfe, superbârfe şi întâmplări de prin judeţ (II)
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Urmăriți-ne

FacebookLike
YoutubeAbonează-te

Ora Argeșului: Nereguli în administrația de la Popești

Deputatul de Argeș Bogdan Velcescu (AUR) întrebat despre cum va vota partidul său în această seară: ,,Vedem ce iese din oul Kinder, surpriză surprinzătoare”!

Telefonul care promite să reducă dependența de social media: clapetă, funcții esențiale și un design retro

Alina Gorghiu refuză să plece din PNL și atacă decizia conducerii: „Voi merge în instanță”

about us

We influence 20 million users and is the number one business and technology news network on the planet.

ArgeșPlusArgeșPlus
Urmăriți-ne
© Toate drepturile rezervate Argeș Plus TV.

Folosim cookie-uri pentru a-ți oferi cea mai bună experiență pe site-ul nostru web.

Poți să afli mai multe despre cookie-urile pe care le folosim sau să le dezactivezi în .

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Ai uitat parola?

ArgeșPlus
Powered by  GDPR Cookie Compliance
Prezentare generală a confidențialității

Acest site folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în navigatorul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe site-ul nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile site-ului pe care le găsești mai interesante și mai utile.

Cookie-urile strict necesare

Cookie-urile strict necesar trebuie să fie activate tot timpul, astfel îți putem salva preferințele pentru setările cookie-urilor.