ArgeșPlusArgeșPlusArgeșPlus
  • Acasă
  • Editorial
  • Politic
  • Stiri
    • Social
    • Cultură
    • Educatie
    • Economic
    • Fapt divers
    • Special
    • Monden
    • National
    • International
    • Una pe zi
    • Galerie Foto
    • Știri cu video
  • Pamflet
  • Sport
  • VIDEO
  • ECHIPA & CONTACT
Citești: COVID-19. Ce măsuri au luat autoritățile județene împotriva răspânirii noului virus
Font ResizerAa
Font ResizerAa
ArgeșPlusArgeșPlus
  • Acasă
  • Editorial
  • Politic
  • Stiri
    • Social
    • Cultură
    • Educatie
    • Economic
    • Fapt divers
    • Special
    • Monden
    • National
    • International
    • Una pe zi
    • Galerie Foto
    • Știri cu video
  • Pamflet
  • Sport
  • VIDEO
  • ECHIPA & CONTACT
Urmăriți-ne
© Toate drepturile rezervate Argeș Plus TV.
ArgeșPlus > Prima Pagina > COVID-19. Ce măsuri au luat autoritățile județene împotriva răspânirii noului virus
Prima Pagina

COVID-19. Ce măsuri au luat autoritățile județene împotriva răspânirii noului virus

Argeseanul
Actualizat la: 9 martie 2020 19:49
Argeseanul
acum 6 ani
Distribuie
5 min.

Consiliul Județean Argeș a transmis noile măsuri luate pentru limitarea și prevenirea răspândirii infecțiilor cu noul coronavirus (COVID – 19). Autoritățile asigură că nu există nicio persoană în carantină în județul nostru, dar sunt 206 persoane izolate și monitorizate la domiciliu. „În continuare, noi monitorizăm aceste persoane zilnic prin personalul propriu din DSP. Acolo unde întâmpinăm greutăți în a contacta o persoană, cu ajutorul colegilor de la Societatea Medicilor de Familie sau cu ajutorul poliției reușim să rezolvăm, dar până în prezent nu avem nicio situație deosebită în care n-am putut contacta sau să avem cunoștință că au părăsit locul de izolare. Ieri am fost informați de sistarea vizitatorilor în spitale și toate unitățile sanitare din Argeș au fost informate. Suntem pregătiți pentru a gestiona această situație care este la nivel național și internațional, din punct de vedere al dotării spitalelor și al cunoașterii procedurilor”, a precizat directoarea DSP Argeș, Sorina Honțaru, luni, în cadrul unei conferințe de presă.

# Școala Populară de Arte și Meserii Pitești și-a suspendat activitatea

Având în vedere măsurile obligatorii dispuse în plan național de autoritățile centrale privind organizarea de manifestări publice sau private, s-a luat decizia, în scop preventiv, ca toate evenimentele organizate de instituțiile de cultură din subordinea Consiliului Județean Argeș să fie suspendate până la data de 31 martie 2020, cu posibilă prelungire și după această dată, în funcție de evoluția situației. De asemenea, în această perioadă vor fi suspendate cursurile la Școala Populară de Arte și Meserii Pitești. Cei interesați pot afla informații în legătură cu activitatea și programul instituțiilor de cultură direct de la sediul acestora sau sunând la numerele de telefon afișate pe site-ul/pagina de Facebook a fiecărei instituții. Și conducerea Casei de Cultură a Sindicatelor Pitești a stabilit să amâne spectacolele până la data de 31 martie 2020, cu posibilitatea prelungirii, în funcție de evoluția situației. Evenimentele cu peste 10000 de participanți sunt, de asemenea, sistate. DSP Argeș a primit deja peste 10 cereri de organizare a unor activități politice, sportive, culturale în Argeș, care vor fi analizate punctual, iar cele cu risc crescut vor fi sistate. „Cel mai bine ar fi acum să limităm întrunirile în spații închise, de lungă durată, cu densitate mare de populație”, mai spune Sorina Honțaru.

# Stoparea accesului vizitatorilor în spitalele din Argeș și în țară

În conformitate cu decizia Ministerului Sănătății, pentru perioada 8 martie – 31 martie a.c., se sistează și vizitarea tuturor pacienților aflați internați în spitale.  În cazul situațiilor deosebite în care pacienții au nevoie de produse de strictă necesitate, cu excepția celor alimentare, aparținătorii pot aduce la spital pachete, zilnic, între orele 15- 17, care vor fi transmise pacienților de către personalul unității conform unei proceduri stabilite de unitatea sanitară. Reprezentanții din conducerea unităților medicale roagă pacienții și aparținătorii să manifeste înțelegere și să respecte această decizie luată pentru a preveni și proteja populația și personalul medical de îmbolnăvirea cu coronavirus.

Totodată, în această perioadă, nu vor mai fi organizate stagii de practică în spitale pentru studenți, cu excepția situațiilor de voluntariat în sprijinul medicilor, până la 31 martie. „Pentru o protecție mai bună a personalului și a pacienților din unitatea sanitară, este necesar să avem cât mai puțini oameni străini în unitățile sanitare”, anunță directoarea de la DSP Argeș.

Cetățenii care doresc informații despre situațiile legate de COVID – 19, despre modul în care se manifestă virusul, modalitățile de prevenire a îmbolnăvirii și alte detalii legate de conduita preventivă pot apela numărul TelVerde 0800 800 358 sau la +4021.320.20.20, număr valabil pentru cetățenii români aflați în străinătate.


Recomandări

Accident cu scandal în Pitești
Moldoveni și turci la Consiliul Județean Argeș
Amenzi în valoare totală de peste 14 milioane de lei în ultimele 24 ore
SE IEFTINESC GAZELE
FAZA ZILEI:RAZBUNARE LIBERALA!
Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp Email Print
Articolul precedent FAZA ZILEI:Traditia trebuie respectata!
Articolul următor Prima organizație RE:START din țară – înființată la București în prezența deputatului Andrei Gerea
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Urmăriți-ne

FacebookLike
YoutubeAbonează-te

Furtul unei schele surprins pe camere, dar ignorat de autorități. Revolta unui important afacerist din Pitești

Dezbatere: De la urșii care terorizează Argeșul, la guvernul ,,de sacrificiu”

SPORT PLUS: De la lupte, la MMA!

Sportul românesc, la limita subzistenței

about us

We influence 20 million users and is the number one business and technology news network on the planet.

ArgeșPlusArgeșPlus
Urmăriți-ne
© Toate drepturile rezervate Argeș Plus TV.

Folosim cookie-uri pentru a-ți oferi cea mai bună experiență pe site-ul nostru web.

Poți să afli mai multe despre cookie-urile pe care le folosim sau să le dezactivezi în .

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Ai uitat parola?

ArgeșPlus
Powered by  GDPR Cookie Compliance
Prezentare generală a confidențialității

Acest site folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în navigatorul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe site-ul nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile site-ului pe care le găsești mai interesante și mai utile.

Cookie-urile strict necesare

Cookie-urile strict necesar trebuie să fie activate tot timpul, astfel îți putem salva preferințele pentru setările cookie-urilor.