ArgeșPlusArgeșPlusArgeșPlus
  • Acasă
  • Editorial
  • Politic
  • Stiri
    • Social
    • Cultură
    • Educatie
    • Economic
    • Fapt divers
    • Special
    • Monden
    • National
    • International
    • Una pe zi
    • Galerie Foto
    • Știri cu video
  • Pamflet
  • Sport
  • VIDEO
  • ECHIPA & CONTACT
Citești: Dacia și Viitor Plus – parteneri de mediu la Mioveni
Font ResizerAa
Font ResizerAa
ArgeșPlusArgeșPlus
  • Acasă
  • Editorial
  • Politic
  • Stiri
    • Social
    • Cultură
    • Educatie
    • Economic
    • Fapt divers
    • Special
    • Monden
    • National
    • International
    • Una pe zi
    • Galerie Foto
    • Știri cu video
  • Pamflet
  • Sport
  • VIDEO
  • ECHIPA & CONTACT
Urmăriți-ne
© Toate drepturile rezervate Argeș Plus TV.
ArgeșPlus > Social > Dacia și Viitor Plus – parteneri de mediu la Mioveni
Social

Dacia și Viitor Plus – parteneri de mediu la Mioveni

Argeseanul
Actualizat la: 6 decembrie 2021 14:32
Argeseanul
acum 5 ani
Distribuie
5 min.

Din această toamnă, 200 de arbori din speciile mesteacăn, stejar și frasin, 2000 de arbuști ornamentali și 3000 de butași de trandafiri vor înfrumușeța orașul Mioveni, materialul verde fiind plantat în cadrul unui proiect de mediu inițiat de Asociația Viitor Plus și  Automobile Dacia SA, în parteneriat cu Primăria Mioveni.

În prezența reprezentanților celor doi parteneri inițiatori ai proiectului și ai conducerii adminisitrației locale a orașului Mioveni, acțiunea de plantare a demarat sâmbătă, 4 decembrie, în zona verde din vecinătatea Sălii Sporturilor Mioveni, unde a fost creată o perdea verde din mesteceni și frasini. La acțiunea de plantare au participat echipe de voluntari din cadrul Automobile Dacia SA și Asociației Viitor Plus, sprijiniți de reprezentanții SC Servicii Edilitare pentru Comunitate Mioveni care au oferit logistică și expertiză în domeniu.

Proiectul de mediu s-a desfășurat concomitent în mai multe zone ale orașului, unde prin intermediul SC Servicii Edilitare pentru Comunitate Mioveni, arbuștii și trandafirii au fost plantați pe Bulevardul Dacia, în spațiile verzi din zona centrală a orașului, în parcurile din zona Catedralei “Sf. Apostoli Petru și Pavel”, Casei de Cultură a Sindicatelor, precum și în zona blocurilor M și H.

“Acțiunea de plantare de copaci este un gest normal, de civism din partea fiecăruia, pentru o planetă curată în care cu toții ne dorim să trăim. Asociația noastră  derulează asemenea campanii de 15 ani, încă de la înființare, pentru că plantarea de copaci este una dintre activitățile simple de protecția mediului în care cu toții ne putem implica. Avem până acum peste 130 de hectare plantate în cadrul campaniei Adoptă un Copac și peste un milion de copăcei plantați în zonele din sudul României. Facem asta în primul rând cu ajutorul voluntarilor și cu sprijinul companiilor, care prin contribuțiile lor financiare au creat păduri adiționale, care altfel, astăzi, nu ar fi existat.”  Teia Ciulacu, Președinte Asociația Viitor Plus

“Consecvența aduce rezultate pe termen lung. Noi aici contiunăm proiectele pe care le-am început alături de Dacia în urmă cu 10 ani, perioadă în care am derulat numeroase acțiuni în domenii precum protecția mediului, educație, social, de la an la an implicându-ne alături de partenerii noștri în proiecte cu mare impac în rândul comunității. Picătură cu picătură, prin implicare și colaborare, împreună reușim să aducem un beneficiu mediului înconjurător. Mă bucur că am putut realiza această acțiune la Mioveni împreună cu Dacia și Viitor Plus, asemenea activități de mediu organizându-se constant în orașul nostru.” Ion Georgescu, primarul orașului Mioveni

“În această acțiune de plantare partenerul nostru Viitor Plus împreună cu noi ne-am mobilizat și am pus la dispoziție o important cantitate de puieți de material verde, care au fost plantați cu sprijinul Servicii Edilitare, care ne-au oferit suportul tehnic. Această acțiunea va avea ca rezultat înfrumusețarea zonei din vecinătatea noii Săli a Sporturilor Mioveni, precum și reducerea poluării și reducerea zgomotului. De asemenea, Dacia și Viitor Plus mai sunt parteneri și în proiectul VERDE GO – un program de educație și sustenabilitate care încurajează comportamentele responsabile ale șoferilor, și nu numai, față de mediul înconjurător. Educația va fi motorul nostru de căutare, fie că vorbim despre mediu sau incluziune socială în comunitățile unde suntem prezenți cu Dacia, respectiv la Mioveni, Titu sau București, unde, împreună cu 17.000 de colegi, ambasadorii noștri, vrem să fim puterea exemplului pentru toate generațiile.” Cristian Nevzoreanu, Director Executiv Comunicare și Responsabilitate Socială pentru Automobile Dacia și Renault Group România

Rolul acestei campanii de plantare în zonele urbane este de a îmbunătăți calitatea aerului, de a reduce zgomotul și de a crește biodiversitatea în comunitate, precum și un îndemn la responsabilitate socială.

Viitor Plus este o organizație non-profit cu o experiență de peste 15 ani în dezvoltarea de programe de antreprenoriat social, educație pentru mediu, voluntariat și infrastructură de mediu. Principalele programe derulate sunt: Verde Go, Adoptă un Copac, Atelierul de Pânză, Recicleta, Harta Reciclării, Eco Provocarea și Biroul Eco.

Protecția mediului înconjurător este una dintre axele de responsabilitate socială a Renault Group România. În ultimii zece ani, compania a derulat multiple acțiuni de voluntariat în comunitățile unde este prezentă, iar cu ajutorul angajaților săi au fost plantați peste 270.000 de copaci, potrivit Primăriei Mioveni.

Recomandări

De 1 mai argeșenii merg la mare, dar în Bulgaria
O nouă serie de bilete pentru tratament balnear. În ce stațiuni puteți merge
Centrul de Agrement din Poiana Brașov s-a redeschis
Campanie de dezinsecţie la Mioveni
Funcționarii publici ies la protest din cauza discriminării salariale
Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp Email Print
Articolul precedent Mii de piteșteni la deschiderea Târgului de Crăciun
Articolul următor S-a tras cortina peste Festivalul Internațional al Teatrului de Studio InterFest 2021!
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Urmăriți-ne

FacebookLike
YoutubeAbonează-te

Cum se pierde un monument: intimidări, clanuri și tăcerea autorităților în cazul casei de pe Victoriei

Cine mai protejează copiii? Mărturia unui angajat scoate la iveală nereguli grave în DGASPC Argeș

Incendiu la standurile de fructe și legume din en-grosul CNCD de la Pitești. Intervin mai multe echipaje ISU Argeș!

Polițiștii argeșeni, la datorie pentru siguranța participanților la evenimentele publice organizate în acest sfârșit de săptămână

about us

We influence 20 million users and is the number one business and technology news network on the planet.

ArgeșPlusArgeșPlus
Urmăriți-ne
© Toate drepturile rezervate Argeș Plus TV.

Folosim cookie-uri pentru a-ți oferi cea mai bună experiență pe site-ul nostru web.

Poți să afli mai multe despre cookie-urile pe care le folosim sau să le dezactivezi în .

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Ai uitat parola?

ArgeșPlus
Powered by  GDPR Cookie Compliance
Prezentare generală a confidențialității

Acest site folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în navigatorul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe site-ul nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile site-ului pe care le găsești mai interesante și mai utile.

Cookie-urile strict necesare

Cookie-urile strict necesar trebuie să fie activate tot timpul, astfel îți putem salva preferințele pentru setările cookie-urilor.