ArgeșPlusArgeșPlusArgeșPlus
  • Acasă
  • Editorial
  • Politic
  • Stiri
    • Social
    • Cultură
    • Educatie
    • Economic
    • Fapt divers
    • Special
    • Monden
    • National
    • International
    • Una pe zi
    • Galerie Foto
    • Știri cu video
  • Pamflet
  • Sport
  • VIDEO
  • ECHIPA & CONTACT
Citești: Dirijorul Horia Andreescu revine la Filarmonica Pitești
Font ResizerAa
Font ResizerAa
ArgeșPlusArgeșPlus
  • Acasă
  • Editorial
  • Politic
  • Stiri
    • Social
    • Cultură
    • Educatie
    • Economic
    • Fapt divers
    • Special
    • Monden
    • National
    • International
    • Una pe zi
    • Galerie Foto
    • Știri cu video
  • Pamflet
  • Sport
  • VIDEO
  • ECHIPA & CONTACT
Urmăriți-ne
© Toate drepturile rezervate Argeș Plus TV.
ArgeșPlus > Cultură > Dirijorul Horia Andreescu revine la Filarmonica Pitești
Cultură

Dirijorul Horia Andreescu revine la Filarmonica Pitești

Argeseanul
Actualizat la: 15 octombrie 2020 15:31
Argeseanul
acum 6 ani
Distribuie
5 min.

Filarmonica Pitești organizează joi, 15 octombrie de la ora 19.00, la sediul de la Centrul Multifuncțional, primul concert simfonic extraordinar al stagiunii, respectând toate regulile pentru evitarea contaminării cu noul coronavirus.

Alături de orchestra simfonică a Filarmonicii Pitești revin dirijorul Horia Andreescu și pianistul Ioan Dragoș Dimitriu. În program: Wolfgang Amadeus Mozart – Concertul pentru pian și orchestră nr. 20 în re minor și Ludwig van Beethoven – Simfonia nr. 4.
Dirijor principal al Filarmonicii „George Enescu” din București, Horia Andreescu este absolvent al Conservatorului „Ciprian Porumbescu” din București. Și-a continuat studiile la Academia de Muzică din Viena, îndrumat de Hans Swarowsky și Karl Österreicher, și la Trier și Munchen, cu dirijorul Sergiu Celibidache. Între 1974-1987 a fost dirijor al Filarmonicii din Ploiești, preluând, în același an, cea mai importantă orchestră simfonică a țării, a Filarmonicii „George Enescu”. A fost și director artistic și dirijor șef al Orchestrelor și Corurilor Radio România. A fost dirijor invitat permanent al ansamblurilor germane: Orchestra Radio Berlin, Filarmonica Dresda, Capela de Stat din Schwerin, a colaborat și dirijat orchestre mari din Europa, precum London Symphony Orchestra, Wiener Symphoniker, Royal Philarmonic Orchestra, orchestrele simfonice din Ierusalim, BBC Scottish ș.a. Deși este recunoscut pentru interpretările remarcabile ale capodoperelor muzicale, Horia Andreescu este un promotor al muzicii noi și al tinerelor talente.

A fost distins cu numeroase premii atât în țară, cât și peste hotare, amintind doar concursurile de la Copenhaga și Geneva. Este invitat să jurizeze competiții internaționale, iar ca profesor aociat la UNMB contribuie la creșterea generațiilor de dirijori și instrumentiști. A dirijat în întreaga lume și a susținut turnee cu „Virtuozii” în Austria, Cipru, Croația, Elveția, Germania, Rusia, Spania, Italia, Japonia etc. A colaborat cu cei mai buni muzicieni ai lumii, bucurându-se de aprecierile publicului și ale presei. A înregistrat peste 60 de albume la cele mai importante case de discuri din străinătate, unele înregistrări fiind chiar din concerte. Maestrul Horia Andreescu a mai fost prezent la Filarmonica Pitești, în 25 noiembrie 2014, alături de orchestra „Virtuozii”, orchestră alcătuită din muzicieni de elită ai Filarmonicii „George Enescu”, ai orchestrei Radiodifuziunii Române și ai Universității Naționale de Muzică București și fondată de marele dirijor în 1988, și în noiembrie 2019, când a dirijat în premieră orchestra simfonică a Filarmonicii Pitești.

Îndrumat de pianista Corina Ibănescu, Ioan-Dragoș Dimitriu a început studiul pianului la vârsta de şase ani, obținând ulterior peste 30 de premii la concursuri naționale și internaționale. De menționat sunt premiile I la concursurile de muzică din Portugalia şi Italia. La 16 ani a debutat cu orchestra filarmonicii din Ploieşti, când a interpretat Concertul nr. 2 pentru pian şi orchestră de Rahmaninov.

În urma succesului repurtat, a primit invitații de la filarmonicile din Sibiu, Botoșani, Craiova, Orchestra Radio București și a concertat alături de dirijori precum Ilarion-Ionescu Galați, Horia Andreescu, Constantin Brâncuși, Tiberiu Soare ș.a. Ca student al Universității de Muzică și Arte Dramatice din Viena, a obținut în fiecare an burse de studiu și a câștigat mai multe premii. În 2011 debutează pe scena internaţională la Filarmonica din Berlin, unde a interpretat Concertul nr. 5 pentru pian şi orchestră de Beethoven. În ultimii ani a cântat pe numeroase scene ale Europei, în Anglia, Franța, Elveția, Italia, Portugalia, Spania etc. și în Japonia, susținând de multe ori și concerte cu scop caritabil. Ioan-Dragoș Dimitriu este organizatorul concursului internațional de pian „Transylvanian International Piano Competition” de la Brașov și întemeietorul asociației și proiectului cultural „Von der Jugend” din Viena, proiect care se ocupă cu promovarea artiștilor tineri excepționali.

În 2018 a cântat pentru prima oară cu orchestra la la KonzerthausViena, interpretând Rhapsody in Blue, de Gershwin, iar în 2019 a fondat, la Brașov, împreună cu pianistul Hora Mihail, Festivalul TAMTAM. De anul acesta, cei doi au fondat Scena Virtuală TAMTAM. Din toamna aceasta, Ioan-Dragoș Dimitriu este managerul Filarmonicii Brașov.
Înainte de intrarea în sala de concert, oamenilor li se va măsura temperatura, iar accesul în sală este permis doar cu mască, pe durata concertului publicul având obligația să o poarte. La concertele din actuala stagiune (până la finele anului), nu se vor mai putea respecta locurile înscrise pe abonamente, spectatorii așezându-se în ordinea sosirii doar pe locurile marcate disponibile din sală, se arată într-n comunicat emis de Primăria Pitești.

Recomandări

Recomandarea de film tot de la Cinema „BUCUREȘTI”: „CAPERNAUM”, va rula sâmbătă
Spectacol de ventrilocie la Poienari, în cadrul Dracula Fest
Filarmonica Pitești: concert de mandoline
Picaţii la „Bac”, pregătiţi gratuit de Universitatea din Piteşti şi de licee
Noaptea Muzeelor serbată şi la Piteşti. Intrarea în muzee va fi gratuită!
Etichete:Filarmonica PiteștiHoria Andreescu
Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp Email Print
Articolul precedent PSD Argeș: Guvernarea PNL a demonstrat că nu are soluții și nici vreun plan coerent de combatere a pandemiei și nici nu are cu cine
Articolul următor FAZA ZILEI:DRAGHICI VREA BANII PE LUMANARI
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Urmăriți-ne

FacebookLike
YoutubeAbonează-te

ORA ARGEȘULUI: I-au furat ditamai schela, iar autoritățile nu fac nimic!

Tradițiile românești, celebrate la Rociu: eveniment special pe 21 iunie

Bărbat arestat preventiv după ce a încălcat ordinul de protecție și și-a amenințat fiul

Cine este Adrian Veștea, noul premier desemnat de președintele Nicușor Dan

about us

We influence 20 million users and is the number one business and technology news network on the planet.

ArgeșPlusArgeșPlus
Urmăriți-ne
© Toate drepturile rezervate Argeș Plus TV.

Folosim cookie-uri pentru a-ți oferi cea mai bună experiență pe site-ul nostru web.

Poți să afli mai multe despre cookie-urile pe care le folosim sau să le dezactivezi în .

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Ai uitat parola?

ArgeșPlus
Powered by  GDPR Cookie Compliance
Prezentare generală a confidențialității

Acest site folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în navigatorul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe site-ul nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile site-ului pe care le găsești mai interesante și mai utile.

Cookie-urile strict necesare

Cookie-urile strict necesar trebuie să fie activate tot timpul, astfel îți putem salva preferințele pentru setările cookie-urilor.