ArgeșPlusArgeșPlusArgeșPlus
  • Acasă
  • Editorial
  • Politic
  • Stiri
    • Social
    • Cultură
    • Educatie
    • Economic
    • Fapt divers
    • Special
    • Monden
    • National
    • International
    • Una pe zi
    • Galerie Foto
    • Știri cu video
  • Pamflet
  • Sport
  • VIDEO
  • ECHIPA & CONTACT
Citești: Festivalul „SIGILIUL ROMEI 2019”, o glumă oarecum sinistră, cu un cost la fel de sinistru pentru doar… 7 ORE de eveniment
Font ResizerAa
Font ResizerAa
ArgeșPlusArgeșPlus
  • Acasă
  • Editorial
  • Politic
  • Stiri
    • Social
    • Cultură
    • Educatie
    • Economic
    • Fapt divers
    • Special
    • Monden
    • National
    • International
    • Una pe zi
    • Galerie Foto
    • Știri cu video
  • Pamflet
  • Sport
  • VIDEO
  • ECHIPA & CONTACT
Urmăriți-ne
© Toate drepturile rezervate Argeș Plus TV.
ArgeșPlus > Cultură > Una pe zi > Festivalul „SIGILIUL ROMEI 2019”, o glumă oarecum sinistră, cu un cost la fel de sinistru pentru doar… 7 ORE de eveniment
CulturăPrima PaginaUna pe zi

Festivalul „SIGILIUL ROMEI 2019”, o glumă oarecum sinistră, cu un cost la fel de sinistru pentru doar… 7 ORE de eveniment

Argeseanul
Actualizat la: 27 august 2019 09:46
Argeseanul
acum 7 ani
Distribuie
6 min.

Iată că a trecut destul de puțin timp de când s-a încheiat cea dea-a cincea ediție a evenimentului cu caracter istoric, „SIGILIUL ROMEI”, desfășurat la Castrul Roman de la Jidova.

La o primă vedere poate părea un eveniment de factură culturală, care dorește să pună accent pe anumite repere istorice. Nimic rău în asta. Însă, privit în detaliu și aflând și ce este în spatele acelor momente înfățișate privitorului naiv care exclamă cu zâmbet ușor tâmp „VAAAAAAAI, CE FRUMOOOOOOOOOS!”, constatăm că de fapt este doar o mașinărie de interese proprii și de tocat foarte mulți bani.

Asa zisul Festival istoric de la Jidova, ,,Sigiliul Romei in Arges”, care a avut loc în acest weekend, a fost un eveniment pe bani seriosi, dar care a durat nici mai mult, nici mai puțin de…7 ore. Mai exact, a îceput sâmbătă la ora 14 și s-a încheiat la ora 21

Cum s-ar traduce toate acestea? Răspunsul e foarte simplu:. niște băieți care își umplu destul d rapid buzunarele cu bani luați pe ceva ce se vrea eveniment dar care în realitate a fost doar o formalitate.

Cine este în spatele ușilor închise, în toată treaba asta? Nimeni altul decât un pagron de firmă de evenimente, din Suceava, foarte apropiat al ieșenilor din asociația de reconstrucție istorică din zonă, asociație care anul acesta a avut ceva conflicte cu cei care se ocupă de organizarea festivalurilor de calibru greu (Festivalul Roman Apulum sau Dacfest si nu au mai fost invitati pe nicaieri.)

Un alt aspect care nu ar fi trebuit să existe, este și acela că oricine care rămâne în relații bune cu cei de la „APULUM” sau „DACFEST”, imediat este considerat un fel de „inamic periculos”, de către cei din Moldova. Așa s-a întâmplat cu asociația din Argeș, aceasta nefiind invitată să ia parte la eveniment deși în anii trecuți, oamenii fiind din zonă au avut posibilitatea de a pune la dispoziție totul, de la logistică și până la oamenii extrem de bine pregătiți, oameni care au făcut din edițiile 2016, 2017, 2018, unele cu adevărat reușite, ajutând în acest fel evenimentul să crească cel puțin la nivel județean.

Anul cesta, în schimb, se pare că s-a preferat să se meargă pe mâna ceor din Iași care, din păcate, au ales să scoată de pe listă asociația din Argeș neținând cont de faptul că ai noștri din județ s-au oferit să ajute cu promovarea în ideea de că evenimentul va căpăta notorietate, acesta fiind principalul interes.

Însă anul acesta de ce s-au ferit, oare? Din nou răspunsul e simplu: ineresele bănești, la mijloc fiind vorba de sume serioase, nu de câteva sute de lei. Și toate acestea pentru un eveniment care a durat numai… O JUMĂTATE DE ZI (!!!)

Putem spune, cu părere de rău, că ediția de anul acesta a fost una aproape fantomatică. De ce fantomatică? Același răspuns simplu: un anunț mic, făcut oarecum în grabă și scurtarea evenimentului la practic 6 ore în ziua de sâmbătă, în condițiile în care, în mod normal, astfel de manifestări pot dura un întreg weekend.

Dar ce să faci atunci când ai de ales între a promova ceva, a arăta niște momente importante din istorie și a pune repede niște bănuți în buzunar? Firește că alegi buzunarul, din păcate, la noi.

Deși nu se știe cu exactitate ce bani s-au alocat pentru evenimentul care a fost mai mult o umbră a celor din anii trecuți, totuși s-ar părea că a depășit cifra de 1 miliard. Cel puțin în anii trecuți cifra nu a coborât sub. Dar acolo a mai existat ceva care a cântărit mult: participarea din pasiune pentru istorie și dorința de a promova și evenimentul care are loc în Argeș.

Este dureros și totodată revoltător faptul că și în spatele unor astfel de evenimente se practică jocurile deloc curate ale propriilor interese.

Evident, aricolul de față nu vrea să aducă în prim-plan anumite tensiuni sau conflicte existente între organizații, însă, acum vă întreb pe dumneavoastră, stimați cititori: OARE CE SUMĂ S-A ALOCAT EXACT, de către CJ Argeș, pentru un eveniment care cu ușurință poate fi considerat unul fantomatic? Pe ce anume s-au dus acei bani având în vedere faptul că din pozele de pe pagina evenimentului reiese cât se poate de clar că pe acolo a fost cam… sărăcie?

Să vă dau niște exemple simple ca o ecuație de clasa a V-a: un eveniment similar, poate cu același buget, gen „Dacfest”, s-a intins pe doua zile pline si a adunat 250 de reenactori, nu până într-o sută, „Festivalul Roman Apulum”, cu aproximativ 300 de reenactori, nu ca la Jidova, cu 3 zile de festival, nu o singura zi, cu asociatii de reconstituire romana din Spania, Bulgaria, Cehia, Rusia, bugetul de anul ăsta a fost de 1,2 miliarde.

Despre ce vorbim, deci?

Recomandări

Crãciun Fericit din partea Profesional New Consult !
Galerie foto: Actori pe picioroange şi personaje de basm prin centrul Piteştiului
Autorul odioasei crime de la Topoloveni, dus pentru reconstituire
Două cabinete medicale din Costeşti, jefuite de trei tineri!
Motocicliștii și bicicliștii din Pitești, campanie pentru un trafic mai sigur
Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp Email Print
Articolul precedent Turiști blocați în apropierea cabanelor Voina și Ursula Mică
Articolul următor Caravana „FII PREGĂTIT!” vine la Pitești
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Urmăriți-ne

FacebookLike
YoutubeAbonează-te

Furtul unei schele surprins pe camere, dar ignorat de autorități. Revolta unui important afacerist din Pitești

Dezbatere: De la urșii care terorizează Argeșul, la guvernul ,,de sacrificiu”

SPORT PLUS: De la lupte, la MMA!

Sportul românesc, la limita subzistenței

about us

We influence 20 million users and is the number one business and technology news network on the planet.

ArgeșPlusArgeșPlus
Urmăriți-ne
© Toate drepturile rezervate Argeș Plus TV.

Folosim cookie-uri pentru a-ți oferi cea mai bună experiență pe site-ul nostru web.

Poți să afli mai multe despre cookie-urile pe care le folosim sau să le dezactivezi în .

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Ai uitat parola?

ArgeșPlus
Powered by  GDPR Cookie Compliance
Prezentare generală a confidențialității

Acest site folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în navigatorul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe site-ul nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile site-ului pe care le găsești mai interesante și mai utile.

Cookie-urile strict necesare

Cookie-urile strict necesar trebuie să fie activate tot timpul, astfel îți putem salva preferințele pentru setările cookie-urilor.