Pe vremuri, înainte de lovitura de stat din 89, se vorbea despre dreptate, despre patriotism, despre etică, despre pace, despre prietenie … Ce s-a întâmplat în această perioadă, de ”răstriște și jale”, de am ajuns să ne mândrim că suntem conduși de sclavi, de inculți, de jigodii, de scursuri, de hoți, de infractori, de șmecheri și derivații acestora. Acum, mi-am amintit că la deschiderea anului școlar 1976, le-am vorbit bobocilor, care intraseră prin examen la renumitul liceu ”Nicolae Bălcescu”, despre speranța de a nu ajunge peste ani în postura lui Diogene, de a căuta oameni onești. Aproape la jumate de veac, constat cu mîhnire, că am fost un fel de PYTHIA. O să încep un serial al cărui obiect va fi devoalarea publică a ȘMECHERILOR și mai ales a intereselor meschine pe care le-au avut și le au așa-zișii consilieri locali sau județeni. Pornesc de la faptul că vreau să provoc o ”găndire prin comportament și replici”, să critic ipocrizia și falsitatea acestor indivizi și să fac o chemare la integritate morală, la curaj în fața nedreptății, la responsabilitate socială și spirituală. Vom încerca să facem împreună un fel de emisiune participativă de tip REFLECTOR. Cel care va deschide această listă, nu cea lui Schindler, va fi stabilit prin tragere la sorți în direct la postul de televiziune ARGEȘPLUS în emisiunea ORA ARGEȘULUI.
Marcel Rădulescu: Cine sunt acei consilieri care s-au adunat ca musca la … ?
Dan Badea este redactorul-șef al publicației Argesplus.ro și realizator al emisiunii Ora Argeșului, aflată în Top 3 al audiențelor din tot ceea ce înseamnă televiziune în anul 2023 fiind cea mai vizionată emisiune din audio-vizualul argeșean. Lucrează în presă din anul 2005, ca redactor în domeniile social, economic și politic. Înainte de proiectul Argesplus.ro, a publicat cel puțin 10.000 de articole în mai multe publicații județene și centrale. Este absolvent al Universității din Craiova, Facultatea de Economie și Administrarea Afacerilor, specializarea Bănci și Burse de Valori. Anterior, a absolvit Colegiul Național ,,IC Brătianu'' din Pitești. De asemenea, a urmat studii postuniversitare în Comunicare. În 2022, a absolvit un program de masterat în Istoria Românilor la Universitatea din Pitești.
Niciun comentariu


