Specialiștii Administrației Bazinale de Apă Argeș- Vedea s-au întors la școală pentru a le arăta elevilor ce înseamnă activitatea de laborator într-o instituție care se ocupă de gestionarea resurselor de apă. Cu eprubete, reactivi, probe de apă prelevate din surse diferite, reprezentanții ABAAV au transformat ora de chimie a elevilor de la Școala nr. 11 “Mihai Eminescu” într-o lecție demonstrativă. Au fost realizate teste pentru determinarea durității apei, pentru depistarea PH-ului și a substanțelor poluante. La finalul lecției, elevii de clasa a VIII-a și-au exprimat părerile despre cum pot fi folositori mediului, despre atitudinea celor din jur fața de resursele de apă. Prin această acțiune reprezentanții Administrației Bazinale de Apă Argeș- Vedea au marcat Ziua Internațională de Monitorizare a Apei. La clasele mici evenimentul a fost sărbătorit cu ajutorul poveștii “Peripețiile lui Ovi”.
“Ne dorim să fie cât mai mulți susținători de partea celor care luptă pentru un mediu curat. Deoarece școala este locul în care se modelează caracterele vrem să ajutăm cadrele didactice în formarea unor tineri cu respect pentru natură și apă.”– Dumitru Ciobanu.
Acțiuni similare vor avea loc și în alte instituții de învățământ.


