ArgeșPlusArgeșPlusArgeșPlus
  • Acasă
  • Editorial
  • Politic
  • Stiri
    • Social
    • Cultură
    • Educatie
    • Economic
    • Fapt divers
    • Special
    • Monden
    • National
    • International
    • Una pe zi
    • Galerie Foto
    • Știri cu video
  • Pamflet
  • Sport
  • VIDEO
  • ECHIPA & CONTACT
Citești: Vorba argeşeanului Cătălin Grigore: „Deşteptarea şcolii româneşti”
Font ResizerAa
Font ResizerAa
ArgeșPlusArgeșPlus
  • Acasă
  • Editorial
  • Politic
  • Stiri
    • Social
    • Cultură
    • Educatie
    • Economic
    • Fapt divers
    • Special
    • Monden
    • National
    • International
    • Una pe zi
    • Galerie Foto
    • Știri cu video
  • Pamflet
  • Sport
  • VIDEO
  • ECHIPA & CONTACT
Urmăriți-ne
© Toate drepturile rezervate Argeș Plus TV.
ArgeșPlus > Editorial > Vorba argeşeanului Cătălin Grigore: „Deşteptarea şcolii româneşti”
Editorial

Vorba argeşeanului Cătălin Grigore: „Deşteptarea şcolii româneşti”

Dan Badea
Actualizat la: 4 iulie 2011 08:00
Dan Badea
acum 15 ani
Distribuie
6 min.

Pe zi ce trece, sunt din ce în ce mai convins de corectitudinea deciziei de a-mi fi dat demisia în urmă cu cinci luni din învăţământ. Am avut şansa  să predau atât în învăţământul liceal cât şi în cel universitar.  Pot spune că am cunoscut deopotrivă gloria şi ingratitudinea pe care ţi le oferă această  profesie şi astfel de roluri.

An de an, în sistemul de învăţământ situaţia s-a degradat în toate privinţele: satisfacţie profesională, corectitudine în distribuirea notelor şi a alegerii criteriilor de recunoaştere profesională, siguranţă, respect etc. Mi-am dat seama că devenisem parte a unui sistem debranşat de la realitatea socială, aşa imperfectă cum era ea. Paseismul, risipirea in activităţi nespecifice, scăderea constantă a minimelor limite de competenţă, educaţie şi moralitate deveniseră din  ce în ce mai „normale”. Era mai normal ca  la anumite clase să dormi împreună  cu elevii decât să-i  provoci să gândească. Era normal să nu ţii cont de absenţele din catalog şi ca elevii care nu veniseră într-un semestru decât o dată sau de două ori să fie promovaţi necondiţionat, iar unora dintre aceştia, în funcţie de statutul social al părinţilor, să le dai chiar nota maximă. Cine nu făcea aceste lucruri risca să intre în conflict cu stăpânii temporari ai câte unei şcoli, a căror competenţă managerială esenţială consta tocmai în capacitatea de „a aplana” astfel de „incidente”.  Pe de altă parte, mult din răul care sălăşuieşte actualmente în şcolile româneşti provine din complicitatea unora dintre profesori la practica neonestă a meditaţilor private impuse. Pur şi simplu nu doresc să-şi facă treaba la clasă, aşteptând să fie solicitaţi în particular pentru transmiterea unor cunoştinţe, de foarte multe ori elementare, dacă nu dubioase. Un al treilea aspect ar fi cel legat de anacronismul programelor şi de stupiditatea manualelor pe care trebuie să le urmeze atât profesorii cât şi elevii. Cerinţele pentru clasele mici sunt excesiv de mari în timp ce cerinţele pentru clasele mari sunt de o banalitate suspectă. De exemplu, acum câţiva ani am fost rugat de sora mea să rezolv o problemă de aritmetică a nepoţelului de pe clasa a doua. Din fericire, după ceva timp de gândire, am reuşit şi am promis că o să ofer acelaşi exerciţiu unui elev de clasa a douăsprezecea. În schimb, aş putea spune că mulţi elevi din clasa terminală ajung să nu mai ştie lucruri de nivelul claselor elementare. Pot să spun cu cea mai mare responsabilitate că de-a lungul a douăsprezece ani de studiu un copil care intră normal în şcoală are toate şansele să iasă mai puţin normal decât dacă nu ar fi urmat şcoala.

Rezultatele „surprinzătoare” de la bacalaureatul din acest an nu sunt deloc surprinzătoare pentru cei care ştiu (din interior) ce se întâmplă în şcolile din România. Aş spune chiar că în realitate lucrurile sunt mult mai grave. Evident, şi anul acesta s-a copiat, dar că de aceste servicii nu s-a mai beneficiat în „mod democratic”. Aşa că să nu ne mire dacă vom auzi contestări despre elevi care nu meritau să ia acest examen, dar care, pe deasupra, au primit note foarte, foarte  mari!

Felicitări actualului ministru Daniel Funeriu pentru puterea de a fi încercat să ofere o evaluare cât de cât corectă la un examen naţional într-o societate şi într-un sistem în care incorectitudinea, nemunca şi frauda par să fi devenit normalitate! Testul de foc va fi însă perseverenţa în această atitudine, iar următorul examen de rezistenţă al ministrului va fi, în curând, la bacalaureatul din toamnă. Ocazie deosebită pentru unii de a se compromite sau pentru alţii de face bani frumoşi. Sperăm că actuala decizie a ministrului să nu decadă într-o simplă tactică de speriere a „iepurilor” ca aceştia să mişte mai bine şi mai consistent din urechi la următorul examen.

Oricum, pe „managerii” din sistem, de la directorii de şcoli la inspectorii generali, îi aşteaptă o vară fierbinte, dar cu o probabilă miză grasă. În răstimpul până la apropiatul Bac. trebuie să gândească „creativ”, să aleagă oamenii cei mai fideli, mai „potriviţi” şi mai „descurcăreţi” în astfel de „situaţii de criză”. Tristeţea unora poate fi uşor convertită într-o mare şi fericită căpătuire a altora.

De această situaţie nu este responsabil ministrul actual al învăţământului, aşa cum o serie de populişti neisprăviţi declară pe la televiziuni. Responsabilitatea este a întregii societăţi româneşti, de la clasa politică, în primul rând, la profesorii neoneşti sau incompetenţi şi până la părinţii iresponsabili care acceptă ca odraslele lor să fure, despre asta este vorba în esenţă, fructele şi meritele învăţăturii oneste de la acei copii care reprezintă capitalul real al unei Românii de mâine mai bune.

Recomandări

Vorba argeşeanului Cătălin Grigore: „Religie şi Pocăinţă”
Dan Badea: Trei măsuri cretine care ar putea duce, în 2022, la sucombarea a ceea ce a mai rămas din economia românească
Primarul comunei Lerești, Marian Toader, felicitare cu ocazia Sărbătorilor de Iarnă
Vorba argeşeanului Cătălin Grigore: „Prietena şi inamica noastră cartea”
Dan Badea: Un oraş plin de afacerişti, dar…
Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp Email Print
Avatar photo
DeDan Badea
Urmărește:
Dan Badea este redactorul-șef al publicației Argesplus.ro și realizator al emisiunii Ora Argeșului, aflată în Top 3 al audiențelor din tot ceea ce înseamnă televiziune în anul 2023 fiind cea mai vizionată emisiune din audio-vizualul argeșean. Lucrează în presă din anul 2005, ca redactor în domeniile social, economic și politic. Înainte de proiectul Argesplus.ro, a publicat cel puțin 10.000 de articole în mai multe publicații județene și centrale. Este absolvent al Universității din Craiova, Facultatea de Economie și Administrarea Afacerilor, specializarea Bănci și Burse de Valori. Anterior, a absolvit Colegiul Național ,,IC Brătianu'' din Pitești. De asemenea, a urmat studii postuniversitare în Comunicare. În 2022, a absolvit un program de masterat în Istoria Românilor la Universitatea din Pitești.
Articolul precedent Deputatul Radu Vasilică vrea să rămână argeșean
Articolul următor FAZA ZILEI: Ceachi killed Chucky
3 comentarii

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Urmăriți-ne

FacebookLike
YoutubeAbonează-te

Cine mai protejează copiii? Mărturia unui angajat scoate la iveală nereguli grave în DGASPC Argeș

Incendiu la standurile de fructe și legume din en-grosul CNCD de la Pitești. Intervin mai multe echipaje ISU Argeș!

Polițiștii argeșeni, la datorie pentru siguranța participanților la evenimentele publice organizate în acest sfârșit de săptămână

Incident major în Portul Constanța: dronă maritimă ucraineană explodată după pierderea controlului. Cronologia completă și reacțiile autorităților

about us

We influence 20 million users and is the number one business and technology news network on the planet.

ArgeșPlusArgeșPlus
Urmăriți-ne
© Toate drepturile rezervate Argeș Plus TV.

Folosim cookie-uri pentru a-ți oferi cea mai bună experiență pe site-ul nostru web.

Poți să afli mai multe despre cookie-urile pe care le folosim sau să le dezactivezi în .

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Ai uitat parola?

ArgeșPlus
Powered by  GDPR Cookie Compliance
Prezentare generală a confidențialității

Acest site folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în navigatorul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe site-ul nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile site-ului pe care le găsești mai interesante și mai utile.

Cookie-urile strict necesare

Cookie-urile strict necesar trebuie să fie activate tot timpul, astfel îți putem salva preferințele pentru setările cookie-urilor.