ArgeșPlusArgeșPlusArgeșPlus
  • Acasă
  • Editorial
  • Politic
  • Stiri
    • Social
    • Cultură
    • Educatie
    • Economic
    • Fapt divers
    • Special
    • Monden
    • National
    • International
    • Una pe zi
    • Galerie Foto
    • Știri cu video
  • Pamflet
  • Sport
  • VIDEO
  • ECHIPA & CONTACT
Citești: Zel ecologist sau sabotaj de la ,,prietenii” din UE? Finanțarea autostrăzii Pitești-Sibiu, retrasă din cauza unui gândac
Font ResizerAa
Font ResizerAa
ArgeșPlusArgeșPlus
  • Acasă
  • Editorial
  • Politic
  • Stiri
    • Social
    • Cultură
    • Educatie
    • Economic
    • Fapt divers
    • Special
    • Monden
    • National
    • International
    • Una pe zi
    • Galerie Foto
    • Știri cu video
  • Pamflet
  • Sport
  • VIDEO
  • ECHIPA & CONTACT
Urmăriți-ne
© Toate drepturile rezervate Argeș Plus TV.
ArgeșPlus > Economic > Zel ecologist sau sabotaj de la ,,prietenii” din UE? Finanțarea autostrăzii Pitești-Sibiu, retrasă din cauza unui gândac
Economic

Zel ecologist sau sabotaj de la ,,prietenii” din UE? Finanțarea autostrăzii Pitești-Sibiu, retrasă din cauza unui gândac

Argeseanul
Actualizat la: 13 ianuarie 2020 14:22
Argeseanul
acum 6 ani
Distribuie
3 min.

Comisia Europeană a suspendat finanţarea Autostrăzii Sibiu-Piteşti din cauza unui gândac, considerat specie ameninţată, cerând României să vină cu explicaţii şi soluţii până la 23 februarie 2020.

Gândacul cu pricina se numeşte „Morimus funereus”, numit ppopular gânadcul croitor de stejar şi fag, care trăieşte nu numai în România, ci şi în Macedonia, Belgia, Croaţia, Slovenia, Cehia, Germania, Ungaria, Republica Moldova, România, Bulgaria, Serbia, Muntenegru, Slovacia, Ucraina şi Bosnia şi Herţegovina.   Gândacul croitor al stejarului are circa 20-35 mm lungime, e de culoare neagră şi are  elitrele cenuşii cu două pete mari negre, transversale, cu aspect catifelat. Larvele se dezvoltă în lemnul de fag şi stejar, adulţii fiind întâlniţi în lunile mai-iulie pe trunchiurile copacilor.

Gândacul se află din 2006 pe lista speciilor ameninţate.   Din cauza acestui gândac, oficialii europeni au suspendat finanţarea Autostrăzii Sibiu – Piteşti, cerând României explicaţii şi soluţii de protejare. Notificarea a fost trimisă de Comisia Europeană la data de 23 decembrie, România fiind obligată să răspundă CE până la data de 23 februarie 2020.   În cazul în care explicaţiile nu sunt clare, CE notează că poate refuza finanţarea.

Notificarea a fost publicată duminică de fostul ministru al Transporturilor, Răzvan Cuc, în urma unui schimb dur de replici cu actualul ministru de resort, Lucian Bode.   Sâmbătă, Cuc declarase că finanţarea pentru autostrada Sibiu-Piteşti este suspendată de către Comisia Europeană din cauza unor probleme de mediu, deşi Guvernul PSD a obţinut încă din 2018 acel Acord, iar Guvernul actual refuză să spună ceva despre subiect.   În replică, actualul ministru al Transporturilor, Lucian Bode, afirmă că proiectul nu este blocat, iar Comisia a solicitat o serie de clarificări privind impactul autostrăzii asupra mediului.  Pentru a fi suspendată finanţarea acestui proiect major de infrastructură, acesta ar fi trebuit să fie aprobat de către CE, lucru care nu s-a întâmplat până acum, afirmă Lucian Bode.   Ulterior, deputatul USR Cătălin Drulă a cerut Guvernului să publice scrisoarea de observaţii a Comisiei Europene şi să vină cu detalii despre cum va fi obţinută finanţarea europeană pentru autostrada Sibiu-Piteşti. Deputatul afirmă că reacţia lui Răzvan Cuc cu privire la acest subiect este ”tupeu neruşinat”, în condiţiile în care aplicaţia de finanţare a fost depusă pe vremea când Ministerul Transporturilor era condus chiar de acesta. În plus, Drulă susţine că nici reacţia Guvernului nu este potrivită. ”Problemele reclamate în scrisoare, privind ariile Natura 2000, sunt probleme de fond”, susţine Drulă.

Sursa: Adevărul

Recomandări

ANAF scoate la licitație o întreagă afacere! Iată cât costă!
Anul 2020 se pare că aduce bancnota de 20 de lei
45 de ani de la fabricarea primului autoturism Dacia
BCR pune la dispoziția start-up-urilor o soluție nouă pentru administrarea fondurilor – Contul de Management al Grantului
Primăria Pitești va aloca 1,96 milioane de lei echipei F.C. ARGEȘ
Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp Email Print
Articolul precedent Se reorganizează Poliția! Ce se întâmplă cu inspectoratele județene
Articolul următor Sfârșitul agoniei? Dinamo ar putea ajunge în proprietatea arabilor
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Urmăriți-ne

FacebookLike
YoutubeAbonează-te

Furtul unei schele surprins pe camere, dar ignorat de autorități. Revolta unui important afacerist din Pitești

Dezbatere: De la urșii care terorizează Argeșul, la guvernul ,,de sacrificiu”

SPORT PLUS: De la lupte, la MMA!

Sportul românesc, la limita subzistenței

about us

We influence 20 million users and is the number one business and technology news network on the planet.

ArgeșPlusArgeșPlus
Urmăriți-ne
© Toate drepturile rezervate Argeș Plus TV.

Folosim cookie-uri pentru a-ți oferi cea mai bună experiență pe site-ul nostru web.

Poți să afli mai multe despre cookie-urile pe care le folosim sau să le dezactivezi în .

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Ai uitat parola?

ArgeșPlus
Powered by  GDPR Cookie Compliance
Prezentare generală a confidențialității

Acest site folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în navigatorul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe site-ul nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile site-ului pe care le găsești mai interesante și mai utile.

Cookie-urile strict necesare

Cookie-urile strict necesar trebuie să fie activate tot timpul, astfel îți putem salva preferințele pentru setările cookie-urilor.