ArgeșPlusArgeșPlusArgeșPlus
  • Acasă
  • Editorial
  • Politic
  • Stiri
    • Social
    • Cultură
    • Educatie
    • Economic
    • Fapt divers
    • Special
    • Monden
    • National
    • International
    • Una pe zi
    • Galerie Foto
    • Știri cu video
  • Pamflet
  • Sport
  • VIDEO
  • ECHIPA & CONTACT
Citești: Dan Badea: Polițiștii și jandarmii amendează brutărese, interlopii își fac de cap!
Font ResizerAa
Font ResizerAa
ArgeșPlusArgeșPlus
  • Acasă
  • Editorial
  • Politic
  • Stiri
    • Social
    • Cultură
    • Educatie
    • Economic
    • Fapt divers
    • Special
    • Monden
    • National
    • International
    • Una pe zi
    • Galerie Foto
    • Știri cu video
  • Pamflet
  • Sport
  • VIDEO
  • ECHIPA & CONTACT
Urmăriți-ne
© Toate drepturile rezervate Argeș Plus TV.
ArgeșPlus > Editorial > Dan Badea: Polițiștii și jandarmii amendează brutărese, interlopii își fac de cap!
Editorial

Dan Badea: Polițiștii și jandarmii amendează brutărese, interlopii își fac de cap!

Dan Badea
Actualizat la: 6 august 2020 13:34
Dan Badea
acum 6 ani
Distribuie
8 min.

Zilele trecute, ați putut citi pe site-ul Argesplus.ro despre modul absolut scandalos în care bucuria suporterilor FC Argeș a fost ,,spartă’’ prin intervenția polițiștilor și jandarmilor, fanii neavând voie să se bucure decât câteva minute de revenirea echipei în prima ligă. Ca în foarte multe dăți în ultimele luni, s-a invocat pericolul Covid, asta în ciuda faptului că suporterii UTA, de exemplu, s-au bucurat la Arad ieșind în piața centrală cu miile.

De același zel au dat dovadă ,,oamenii legii’’, coordonați de un ministru liberal de Interne, când a fost vorba să amendeze brutărese, pensionari, puștani de liceu sau șoferi pe motiv că nu purtau deja-regulamentara botniță, ineficientă din punct de vedere al prevenirii răspândirii Covid 19, dar foarte profitabilă, prin cumpărarea ei, pentru firmele unor securiști văruiți în liberali.

Ca un exemplu personal, astăzi se împlinesc 3 ani de când subsemnatul a fost sprayat, încătușat, dus la secție și amendat, după ce într-o seară, neaflându-se vreun polițist pe centrul Piteștiului, amicul cu care eram fusese încăierat de o gașcă de tineri fără căpătâi. Am fost alergați cu bâtele și cuțitele, ca la final, după întârziata apariție a două echipaje de poliție, tot noi să fim ăia loviți, încătușați și amendați. Nici până în ziua de astăzi nimeni, niciun ofițer sau subofițer al Secției 1 de Poliție Pitești nu și-a cerut scuze pentru acel incident, existând mărturii ale unor angajați McDonald’s, imagini de pe camerele de supraveghere că, dacă nu cumva a fost un abuz sinistru, polițiștii oricum au făcut o greșeală impardonabilă. Dosarul penal deschis după acest incident zace și acum pe vreun raft al Parchetului, ofițerii care îl instrumentează fiind… de la Secția 1. Corb la corb… Dar hai să nu mai scriu prea multe despre mine!

Am dat doar câteva exemple despre zelul ,,oamenilor legii’’, așa cum îi denumesc și îi supranumesc ziarizdele locale, însă astfel de cazuri se înregistrează mii, poate zeci de mii anual, la nivel național.

Dacă brutăresele, pensionarii, jurnaliștii sunt ,,arși’’ de către ,,oamenii legii’’, grupările de interlopi, fie ele coordonate de către etnici români sau țigani, își fac de cap în România. Nu există oraș în România, cartier chiar sau comună care să nu aibă ca lideri informali ai străzii băieți mai mult sau mai puțin bruneți, cu cefe groase, fără o zi de muncă la activ, dar cu averi impresionante.

În privința lor, ,,oamenii legii’’ nu mai acționează cum acționează în cazul brutăreselor. Doar rareori, atunci când, probabil, se încalcă vreun consemn între crima organizată și structurile menite să o combată, se mai efectuează vreo arestare, ultramediatizată via structurile de propagandă ale MAI, acțiune care se termină, de cele mai multe ori, cu condamnări simbolice, de 2-3 ani (un tânăr care a furat un telefon a fost condamnat la 2 ani!!!) sau chiar cu NUP de către unii procurori. În rest, cefele late, tatuate, cu burți, merțane și iubitoare de manele fac ceea ce știu mai bine: cămătărie, șantaj, proxenetism, coordonarea rețelelor de cerșetorie, extorcări, taxe de protecție, trafic de drepturi litigioase, recuperare frauduloasă de TVA, jocuri ilegale de noroc, comerț nefiscalizat cu fier vechi, defrișări ilegale etc.

În cazul lor, Poliția doarme, SRI doarme… Și, atunci când vreun interlop este omorât de un alt interlop, să te ții! Strada unde are loc priveghiul se închide by default, din cauza pelerinajului făcut de toți maneliștii și interlopii din România pe la căpătâiul celui decedat. Marile televiziuni trimit la fața locului câte un car de reportaj, cu toată resursa umană necesară, pentru a transmite din oră în oră amănunte despre viața interlopului trecut la veșnicie, despre anturajul și ,,combinațiile’’ sale, de parcă ar fi cel puțin o mare vedetă sau președinte care a marcat în bine istoria României. Acum două zile, după ce liderul clanului Duduianu a fost omorât de către un ,,tovarăș’’, presa mainstream, mâncătoare de fonduri de criză Covid de la Guvernul României, a prezentat cu lux de amănunte viața aceluia care a coordonat crima organizată, sub toate formele sale, din unul dintre cele mai nefrecventabile cartiere ale României-Rahova. Pentru jurnalizde, aceleași care îi ridică și pe ,,oamenii legii’’ în slăvi, Duduianu ăsta a fost un fel de erou al neamului, un Rockefeller care a ajutat zeci de mii de tineri săraci să termine o școală, nu un infractor care nu se gândea de două ori să își tortureze ,,dușmanii’’ sau pe ăia care se împrumutau la el cu dobândă de 30% pe zi și nu aveau de unde să plătească.

Ce a făcut poliția ieri, când la capul interlopului trecut la cele veșnice s-au perindat mii de oameni? Au dat câteva amenzi confrații lui Garcea… Și, conform comunicatului lor de presă, Poliția se asigură că nu vor exista incidente! Ăia nu mai sunt obligați să poarte măști dacă sunt mai mulți de 3, ăia nu sunt amendați…

Am și o explicație pentru care ,,oamenii legii’’, dar și procurorii, judecătorii, în mare parte, sunt ciumă pentru cetățeanul contribuabil, onest și nonviolent și mumă pentru interlopi. Aproape că nu există petrecere de interlopi (și am fost și eu la câteva, nu pot scrie aici conjunctura), la care să nu vezi, ca invitați de seamă, ofițeri de poliție, procurori și chiar judecători. De ce oare?, m-am întrebat eu atunci, evident retoric… Toată lumea trebuie să trăiască, nu-i așa?, mânca-ți-aș!

Românii decenți, cinstiți, sunt executați de Fisc și pentru că nu și-au plătit nu știu ce impozit la timp, punându-li-se firmele pe butuci, blocându-le conturile, chiar executându-le patrimoniul… În schimb, pentru bolizii de zeci sau sute de mii de euro, pentru casele cu număr variabil de turnulețe sau pentru sumele cash pentru care interlopii nu au muncit, legal, o zi, nu se cere vreo explicație!

Pentru că, ușor-ușor, a devenit țara lor. Dacă menajul dintre lumea interlopă și ,,oamenii legii’’ este ultracunoscut de mulți ani, de ceva timp inclusiv filiale de partid sunt coordonate direct sau indirect de lumea interlopă, vezi cazurile de la Ilfov, Dolj sau Timiș.

Deocamdată, stați liniștiți, polițiștii și jandarmii amendează brutărese, interlopii își fac de cap!

Recomandări

Se mai poate salva ceva din România?
Dan Badea: Unire-n dezbinare
Dan Badea: „O ţară a lu’ mamaie şi a lu’ tataie”
Marcel Rădulescu: Cum a ajuns o țară bogată la mila francezilor ?
Dan Badea: Români muncitori, stați liniștiți, nu de voi are nevoie PSD!
Etichete:dan badeaeditorial argesplus
Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp Email Print
Avatar photo
DeDan Badea
Urmărește:
Dan Badea este redactorul-șef al publicației Argesplus.ro și realizator al emisiunii Ora Argeșului, aflată în Top 3 al audiențelor din tot ceea ce înseamnă televiziune în anul 2023 fiind cea mai vizionată emisiune din audio-vizualul argeșean. Lucrează în presă din anul 2005, ca redactor în domeniile social, economic și politic. Înainte de proiectul Argesplus.ro, a publicat cel puțin 10.000 de articole în mai multe publicații județene și centrale. Este absolvent al Universității din Craiova, Facultatea de Economie și Administrarea Afacerilor, specializarea Bănci și Burse de Valori. Anterior, a absolvit Colegiul Național ,,IC Brătianu'' din Pitești. De asemenea, a urmat studii postuniversitare în Comunicare. În 2022, a absolvit un program de masterat în Istoria Românilor la Universitatea din Pitești.
Articolul precedent Accident cu victimă în Pitești
Articolul următor Mesajul dlui Cristian Gentea la aniversarea FC Arges

Urmăriți-ne

FacebookLike
YoutubeAbonează-te

Incendiu la standurile de fructe și legume din en-grosul CNCD de la Pitești. Intervin mai multe echipaje ISU Argeș!

Polițiștii argeșeni, la datorie pentru siguranța participanților la evenimentele publice organizate în acest sfârșit de săptămână

Incident major în Portul Constanța: dronă maritimă ucraineană explodată după pierderea controlului. Cronologia completă și reacțiile autorităților

SPORT PLUS: SE PRETEAZĂ BOXUL ȘI PENTRU FETE?

about us

We influence 20 million users and is the number one business and technology news network on the planet.

ArgeșPlusArgeșPlus
Urmăriți-ne
© Toate drepturile rezervate Argeș Plus TV.

Folosim cookie-uri pentru a-ți oferi cea mai bună experiență pe site-ul nostru web.

Poți să afli mai multe despre cookie-urile pe care le folosim sau să le dezactivezi în .

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Ai uitat parola?

ArgeșPlus
Powered by  GDPR Cookie Compliance
Prezentare generală a confidențialității

Acest site folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în navigatorul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe site-ul nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile site-ului pe care le găsești mai interesante și mai utile.

Cookie-urile strict necesare

Cookie-urile strict necesar trebuie să fie activate tot timpul, astfel îți putem salva preferințele pentru setările cookie-urilor.