Seria dotărilor cu echipamnete medicale și aparatură, pentru cel mai nou spital din sudul țării, Spitalul Orășenesc Mioveni, sunt în plină desfășurare.
„În prezent, se fac ultimele retușuri și finisaje la lucrările de amenajări interioare în spațiile administrative, în timp ce echipamentele sunt amplasate și montate în noile saloane și în sălile unde vor fi efectuate intervențiile medicale.
Noul Spital are şase etaje, cu secţii de Medicină internă – compartimente Medicină Internă, Gastroenterologie, Cardiologie, Neurologie, Diabet zaharat – Nutritie și Boli metabolice, Endocrinologie, Secția Pediatrie, Secția Chirurgie Generală – cu compartimentele Chirurgie Generală, Urologie, ORL, Chirurgie Vasculară, Ortopedie și Traumatologie, Secția Obstetrică-Ginecologie, Secția Recuperare, medicină fizică și balneologie, compartiment Neonatologie, compartiment de Cardiologie și Radiologie intervențională, compartiment ATI, compartiment Primiri Urgențe, compartiment Imagistică Medicală, spitalizare de zi, precum și spaţii auxiliare cu birouri, farmacie.
Recepția spitalului va avea loc pe data de 5 septembrie.„, anunță primarul Ion Georgescu.


